2020 Sonuçları

TSI Seats’in 2019 – 2020 öğretim yılında üniversite öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenlediği “Uçak Koltuk ve Parçaları Tasarım ve Mühendislik Yarışması”nda 21 farklı üniversiteden toplam 36 öğrenciye ait 29 farklı proje jüri değerlendirmesine sunuldu. 

Yarışmanın jürisinde; TSI Genel Müdürü Suat Sağıroğlu, Tasarım ve Program Yönetimi Direktörü Tamer Açıkel, Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Özyılmaz ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Uzay ve Uçak Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri Prof. Dr. Melike Nikbay ve Dr. Hayri Acar yer aldı.  Yolcu deneyimleri, pandemi süreci ile ortaya çıkan ihtiyaçlar, maliyet düşürme hedefleri, konfor alanı oluşturma vb. konular etrafında çalışılarak hazırlanan yaratıcı projelerin arasından dereceye giren projeler 26 Ağustos günü online olarak düzenlenen ödül töreninde açıklandı. 

Yarışmaya katılan öğrencilerin aldıkları dereceler ve fakültelerin yarışmaya katılan öğrenci sayıları baz alınarak yapılan puanlama neticesinde, toplamda en çok puanı alan Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi “Fakülte Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

1.lik ÖDÜLÜ
2020 eğitim öğretim yılında ilk kez düzenlenen yarışmada Marmara Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü öğrencisi Bazar Tuvakov’un uçak koltuklarında emniyetin, konforun, koltuk ağırlıklarının önemini ve teknolojinin imkanlarını göz önünde bulundurarak tasarladığı koltuk ile birincilik ödülünü almaya hak kazandı. 


2.lik ÖDÜLÜ
Selçuk Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencisi Ferhat Küçükşakalak, havayolu şirketlerinin düşük bütçeli, iç hat ya da kısa mesafeli uçuşlar için gereken donanım ihtiyacını çözebilmesi için modüler bir ürün ailesi olarak tasarlanan “Aero Ekonomi Sınıf Uçak Koltuğu” tasarımı ile ikincilik ödülünü kazanan proje oldu. 


3.lük ÖDÜLÜ
Yarışmaya grup katılımı gerçekleştiren Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencileri Zeynep Beyza Özergin, Emine Asude Çırkan’a ait “Only Uçak Koltuğu”; pandemi ile beraber gündemimize yerleşen sosyal izolasyon önlemlerini göz önünde bulundurularak yapılan tasarımı ile 3.lük ödülünün sahibi oldu.


MANSİYON ÖDÜLLERİ
Mobil telefon, laptop, tablet gibi elektronik cihazların yolculuk sırasında rahatlıkla kullanılmasına yönelik tasarlanan “Holdup” isimli projesi ile Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencisi Kumsal Kurt ve mevcut ayak tasarımından farklı olarak daha uygun maliyet ve kolay montaj hedeflenerek tasarlanan “Mono Ayak” projesi ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi İmalat Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Tuncay Çalışkan mansiyon ödülüne layık görüldü.